Több mint ezren töltötték ki a KINCS kérdőívét a BabaMama Expon
Több mint tízezren látogattak ki Magyarország legnagyobb családi rendezvényére, a BabaMama Expora, amelyen a Kopp Mária Intézet a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségével (MVSZSZ) közösen vett részt. A helyszínen több mint ezren töltötték ki a KINCS gyermekvállalással kapcsolatos kérdőívét, amelynek eredményeit Fűrész Tünde, a KINCS elnöke az intézet standjánál tartott sajtótájékoztatón ismertette.
A háromnapos rendezvényt Kardosné Gyurkó Katalin nyitotta meg, aki egy életre szóló döntésnek nevezte a gyermekvállalást. A generációk közötti együttműködés segítéséért felelős miniszteri biztos kiemelte, hogy a kormány több, mint harminc féle családtámogatási intézkedéssel segíti a családokat, 2025-től pedig újabb elemekkel bővül a támogatások köre. A pénteki eseményen dr. Hornung Ágnes kormánybiztos és Bugár Csaba, a Magyar Államkincstár elnöke is felszólalt, akik a babakötvényben rejlő lehetőségeket ismertették.
A rendezvény zárónapján a KINCS és a MVSZSZ közös standjánál dr. Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár, Fűrész Tünde, a KINCS elnöke és Várfalvi Marianna, az MVSZSZ elnöke tartott sajtótájékoztatót. Dr. Koncz Zsófia – aki a második gyermekével várandós – kiemelte, hogy a magyar családtámogatási rendszer különlegessége, hogy számos eleme már a várandósság 12. hetétől elérhető: az adókedvezmények, a babaváró, az otthonteremtési támogatások és a hitelelengedések. Ezeket az intézkedéseket egészítik ki az új gazdaságpolitikai akcióterv családokra vonatkozó pontjai is, amelynek értelmében 2026-ig két lépcsőben duplájára emelkedik a családi adókedvezmény összege, valamint újraindul az otthonfelújítási program, amelyet az 5000 fő alatti településen élő családok igényelhetnek. Hozzátette, a jövő évi költségvetésből a kormány több mint 3750 milliárd forintot fordít a családtámogatásokra, ami 447 milliárddal több, mint a tavalyi évben, és négyszer több, mint 2010-ben volt.
Fűrész Tünde a BabaMama Expo résztvevői között készített online kutatásunk eredményeit mutatta be, amelyet több, mint ezren töltöttek ki. A KINCS elnöke elmondta, hogy a megkérdezettek többsége a nők esetében a 25-30 év közötti, a férfiak esetében pedig a 30-35 év közötti életkort tartják a legideálisabbnak a gyermekvállalásra. Az apák gyermekgondozás miatti otthonmaradását egyre többen támogatják. A válaszadók többsége a gyermek 2 éves kora körül tarja ideálisnak a visszatérést a munkaerőpiacra, az édesanyák rugalmas munkavállalásával pedig a megkérdezettek 75-80 százaléka ért egyet.
Várfalvi Marianna, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének elnöke kiemelte, hogy jelenleg 4700 védőnő dolgozik azon, hogy a fogantatástól egészen az érettségiig el tudják kísérni a családokat. Hangsúlyozta, a védőnői ellátás minden településen jelen van, a védőnők pedig nem csak egészségügyi feladatokat látnak el, hanem partnerei a családtámogatási rendszernek, a köznevelésnek, a társadalmai felzárkózásnak és a környezetvédelemnek is.