Kisgyermekes családok a munkaerőpiacon - Nemzetközi Tudományos Szimpózium és kötetbemutató
A kisgyermekes szülők munkaerőpiaci részvételének előmozdítása napjaink egyik legaktuálisabb társadalmi és gazdasági kérdése, amelyet nemzetközi szinten is kiemelt figyelem övez. Ennek jegyében szerveztük meg a KINCS Nemzetközi Tudományos Szimpóziumát, amelynek az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara adott otthont. A rendezvényen bemutattuk a KINCS legújabb „Promoting labour market participation of parents with young children across the EU” című angol nyelvű kötetét, amely 17 ország 24 szakértőjének tapasztalatait és javaslatait gyűjti össze a munka és magánélet egyensúlyának megteremtéséről, valamint a kisgyermekes szülők munkaerőpaci részvételéről.
Fűrész Tünde köszöntőbeszédében kiemelte, hogy munka és családi élet egyensúlya a magyar családpolitika egyik központi eleme, a célja pedig az, hogy a munkavállalás és a gyermekvállalás ne egymást kizáró, hanem erősítő tényezők legyenek. A KINCS elnöke elmondta, hogy az intézet kutatásai szerint a munka és család egyensúlya napjainkban jobban érvényesül, mint 10-15 évvel ezelőtt. Ezt erősíti az is, hogy 2011 és 2021 között Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben az Európai Unióban a hat év alatti gyermeket nevelő nők foglalkoztatási rátája – 53 százalékról 81 százalékra, ezzel párhuzamosan pedig a teljes termékenységi arányszám is 1,23-ról 1,61-re emelkedett.
Dr. Hankó Balázs miniszter nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország sikeres jövőjének egyik legfontosabb pillérét a családok jelentik, ezért 2010 óta a családokra fordított támogatások összegét négyszeresére emelték. A kulturális és innovációs miniszter jelezte, hogy a támogatások legjelentősebb csoportjait a családi adókedvezmények és az a családi otthonteremtési kedvezmények jelentik, utóbbiaknak köszönhetően 250 ezer család jutott ingatlanhoz vagy bővítette otthonát, az otthonfelújítási program eredményeként pedig 370 ezer családi otthon újult meg. Kitért arra is, 2010 óta 33 ezerről 67.500-ra emelkedett a bölcsődék száma, az ellátás folyamatos javulásával, a férőhelyek számának emelkedésével, valamint a GYED extra bevezetésével pedig egyre több kisgyermekes édesanya tér vissza a munkaerőpiacra. Dr. Hankó Balázs a kormány további terveiről szólva elmondta, hogy az Országgyűlés már tárgyalja azt a javaslatot, amely állami ösztöndíjat és egyéni tanrendet vagy halasztási lehetőséget biztosítana az egyetem alatt gyermeket vállaló nőknek, továbbá a kollégiumfejlesztéseknél is olyan helyeket alakítanának ki, amelyek az egyetemi évek alatti családalapítást is segítik.
Prof. Dr. Sonnevend Pál, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának dékánja rámutatott, hogy a kisgyermekes családok munkaerőpiaci integrációja nem csupán gazdaságipolitikai, szociális és jogi kérdés, hanem személyes ügy is számára, hiszen ötgyermekes édesapaként nap mint nap szembesül a munka és család összeegyeztetésének nehézségeivel. Mint mondta, a szülőség erőt, energiát és erőfeszítést befektetést igényel az anyáktól és az apáktól, egyaránt, emellett pedig a karrier fokozatos felépítése különösen nehéz, főleg az édesanyák számára.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem általános rektorhelyettese úgy fogalmazott: bár a család értéke és szerepe felbecsülhetetlen, zavartalansága azonban mégsem magától értetődő. Dr. Darázs Lénárd szerint Magyarországon szerencsés helyzetben vagyunk, mert a magyar állam kiemelt feladatának tekinti a családok védelmét és jólétének támogatását. Ennek megfelelően komplex, folyamatosan megújuló családtámogatási és családvédelmi rendszerek működnek, amelyeknek erős szakpolitikai megalapozottságuk van.
A felvezető előadásokat követően 15 tagállami szakértő mutatta be országának azon intézkedéseit, amelyek a kisgyermekes szülők visszatérését segítik a munkaerőpiacra. A Szimpózium első panelbeszélgetésének témája a kisgyermekes szülők foglalkoztatása volt, míg a második panel a kisgyermekes szülők szociális védelméről szólt. A szakértői hozzászólásokat diszkusszió követte.
A „Promoting labour market participation of parents with young children across the EU” című angol nyelvű kötet itt érhető el:
https://www.koppmariaintezet.hu/hu/tevekenyseguenk/kiadvanyaink