„Európai Uniós Családpolitikai Kitekintő 2024” – konferencia és kötetbemutató
Bemutattuk a KINCS gondozásában megjelent „Európai Uniós Családpolitikai Kitekintő 2024” című kötetünket, amely átfogó képet ad az európai uniós tagállamok demográfiájáról és családpolitikáiról.
A Márai Sándor Művelődési Házban rendezett kötetbemutató konferencián a KINCS elnöke elmondta, hogy az új kötet a 2019-es folytatásaként jelent meg, aktualitását pedig Magyarország EU-s soros elnöksége adja. A Kitekintő szerzői megvizsgálták, hogy egyes tagállamok milyen értékek mentén valósítják meg a családpolitikájukat, milyen hasonlóságok és eltérések figyelhetők meg, milyen előrelépések történtek, illetve mi változott 2019-hez képest. Fűrész Tünde szerint ez a kötet jó lehetőség arra, hogy megtalálják azokat a közös pontokat, jó gyakorlatokat, amelyek átvételre érdemesek, s amelyek által tovább lehet erősíteni az európai családokat.
Dr. Koncz Zsófia nyitóbeszédében három területet emelt ki, amelyben az uniós tagállamokhoz képest Magyarország az élen jár. Az egyik a lakhatás támogatása, a másik a különböző családi adókedvezmények, valamint a szülési szabadság és a csecsemőgondozási ellátás. A családokért felelős államtitkár rámutatott, hogy kormány folyamatosan a családtámogatások bővítésén dolgozik, ezért bocsátottak társadalmi egyeztetésre egy javaslatcsomagot, amely egyszerűsítené az otthonteremtési támogatások igénybevételét. Ennek értelmében például a korábban új lakóingatlanra felvett CSOK-támogatás átvihető lenne a használt lakás vásárlására.
Előadásában Dr. Pillók Péter az Európa Projekt 2022 családokkal kapcsolatos kutatási eredményeiről beszélt. A Századvég Közélet Tudásközpont Alapítvány elnöke elmondta, hogy az Európa Projekt felméréseinek eredményei szerint az európaiak számára továbbra is kiemelten fontos szerepet tölt be a család (88%). A tagállamok többségében, így Magyarországon is két gyermeket tartanak ideálisnak, az európai polgárok 81 százaléka, a magyaroknak pedig a 95 százaléka véli úgy, hogy az államnak támogatnia kell a családalapítást. Egyetértés mutatkozik abban is, hogy a demográfiai problémákat nem a migrációval, hanem a születendő gyermekek számának növelésével kell megoldani. 68 százalékuk határozottan a belső erőforrásokat, így a helyi családok támogatását preferálja.
Dr. Makay Zsuzsanna rámutatott, hogy Európa lakossága fokozatosan csökken, miközben a társadalom egyre idősebbé válik. A KSH Népességtudományi Kutatóintézet főmunkatársa elmondta, hogy előrejelzések szerint 2050-re a lakosság 28,5 százaléka 65 év feletti lesz, ami jelentős demográfiai kihívás elé állíthatja a kontinens országait. Kitért arra is, hogy a teljes termékenységi arányszám (TTA) minden régióban a reprodukciós szint alatt van.
Dr. Mészáros Árpád József a magyar elnökség demográfiai aspektusait mutatta be. A KINCS stratégiai elnökhelyettese szerint az elmúlt években a demográfiai kihívásokat egyre inkább migrációközpontú megközelítéssel akarták megoldani, most azonban érzékelhető változás következett be. Mint mondta, jó kiindulópont az EU 2023-as Demográfiai eszköztára, amely az első olyan dokumentum, amelyben a családokat helyezik a középpontba. Hangsúlyozta, a magyar elnökség célja, a demográfiai kérdéseket napirenden tartsa, továbbá az, hogy a gazdasági növekedés és a demográfiai fenntarthatóság nem egymást kizáró, hanem egymást erősítő tényező legyen.
Kállay-Kisbán Kriszta, a KINCS nemzetközi irodavezetője az uniós tagállamok családpolitikai rendszereit hasonlította össze, kiemelve Magyarország vezető szerepét a gyermekgondozási támogatások, családi adókedvezmények, otthonteremtési programok és a kisgyermekek napközbeni ellátása terén. Rámutatott, hogy a jól megválasztott családpolitikai intézkedések hatékony válaszokat kínálhatnak számos társadalmi és gazdasági kihívásra, beleértve a népesség elöregedését, a munkaerőhiányt, a migráció és integráció kérdéseit, az elnéptelenedést, valamint az agyelszívást.
Az Európai Uniós Családpolitikai Kitekintő 2024 kötet letölthető a KINCS weboldaláról angolul és magyarul: https://www.koppmariaintezet.hu/hu/tevekenyseguenk/kiadvanyaink