„A Védőnői Szolgálat Hungarikum” – filmbemutató
A Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége a Kopp Mária Intézetben mutatta be „A Védőnői Szolgálat Hungarikum” című filmet, amely a 109 éves védőnői szolgálat hazai és nemzetközi szinten egyedülálló szerepét, történeti fejlődését, valamint a családok egészségéért és jólétéért végzett munkáját foglalja össze.
Az eseményen a KINCS elnöke köszöntötte a vendégeket, majd a védőnők szakmai tevékenységét méltatta, akiknek a családok, különösen az anyák és a csecsemők testi-lelki épségének megőrzésében és támogatásában kiemelt szerepük van. Fűrész Tünde kiemelte, hogy a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége már 2020 óta partnere és szövetségese a KINCS-nek, együttműködésük keretében pedig több közös projektjük és kutatásuk is volt. Mint mondta, a kutatási eredmények is megerősítették, hogy a magyarok ismerik és nagyra becsülik a védőnőket, és számítanak a tanácsaikra a várandósgondozástól kezdve egészen a bölcsődeválasztásig.
Nyitóbeszédében Rétvári Bence a magyar családtámogatási rendszer sikerességéről beszélt, amely abban rejlik, hogy gyermek fogantatásától kezdve a kiröppenéséig, az élet minden területén igyekszik támogatni a családokat. A Belügyminisztérium miniszterhelyettese kiemelte, hogy azok az intézkedések, amelyek a magyar családoknak segítséget jelentenek, azokat nem leépíteni, hanem erősíteni kell – ezért fontosak a védőnők is. A miniszterhelyettes kitért az Európát sújtó demográfiai válságra is, jelezve, hogy 1960 óta először csökkent 4 millió alá a születések száma az EU-ban. Éppen ezért Magyarország EU-elnökségének egyik kiemelt témája a demográfia és a családok támogatása, amelyben egyre több uniós tagállam a szövetségesünk.
Dr. Koncz Zsófia rámutatott, hogy a magyarok családcentrikus gondolkodását bizonyítja, hogy a védőnői szolgálat működése már 1915-ben elindult, s a mai napig minden élethelyzetben a családokat segíti. A családokért felelős államtitkár tájékoztatása szerint csak 2023-ban több mint 5 ezer védőnő több százezer alkalommal látogatta meg a várandós édesanyákat. Ez a szolgálat a világon egyedülálló, ilyen nincs máshol – húzta alá. Kiemelte, hogy a magyar családpolitika célja szintén az, hogy minden élethelyzetben segítse a családokat, ezért van hatályban több mint 30 féle intézkedés, amelyekből mindenki a saját helyzetének megfelelően választhat. Ezeket az intézkedéseket egészítik ki az új gazdaságpolitikai akcióterv családokra vonatkozó pontjai is, miként a Nemzeti Konzultációnak is számos pontja a családokkal kapcsolatos.
Várfalvi Marianna kiemelte, hogy a magyar védőnők az élet és az egészség védelmére szövetkeztek, arra, hogy az emberek, családok, közösségek életminőségét fejlesszék, időt, figyelmet, megértést, útmutatást, jól érthető ismereteket és megoldási javaslatokat biztosítva nekik. A Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének elnöke a „A Védőnői Szolgálat Hungarikum” című riportfilm célja kapcsán elmondta, hogy ezáltal szeretnének összképet adni a védőnői feladatokról, és a védőnői szolgálatnak a kialakulásáról, történetiségéről, és jelen tevékenységeiről, amit a családok érdekében tesznek.