Demográfia és mentális versenyképesség az Európai Unióban
„Demográfia és mentális versenyképesség az Európai Unióban” címmel kerekasztal-beszélgetést tartottunk Esztergomban az MCC Feszten, ahol szakértőink az európai népesedési helyzet, a mentális egészség és a versenyképesség összefüggéseire mutattak rá. A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy az európaiak lelki egészsége és gyermekvállalási magatartása az Európai Unió jövőképessége és versenyképessége szempontjából meghatározó, sőt sorskérdés.
Fűrész Tünde, a KINCS elnöke, a beszélgetés moderátora Európa népesedési kihívásaira és az európaiak lelki egészségének romlására mutatott rá, amelyek szorosan összefüggenek az elmúlt évek kríziseivel.
Dr. Molnár Balázs Péter Európa-politikáért felelős helyettes államtitkár a magyar EU-elnökség fő célkitűzéseit ismertette, amelynek a demográfiai kihívások kezelése és a versenyképesség javítása is kiemelt témája. Hangsúlyozta, hogy az európai versenyképesség jelentősen összefügg a demográfiai folyamatokkal is.
Prof. Dr. Engler Ágnes rámutatott, hogy Magyarország a belső erőforrásokra építve inkább a gyermekvállalási hajlandóság növelésére fókuszál, ellentétben azokkal az országokkal, amelyek a demográfiai és munkaerőpiaci kihívásokat a tömeges migráción keresztül akarják megoldani. A KINCS Neveléstudományi Kutatóközpontjának vezetője szerint a családok támogatásához az anyagi juttatások mellett nagyon fontos lenne az ország mentális állapotának rendbetétele.
Hal Melinda, klinikai szakpszichológus, közgazdász szerint a mentális egészség a következő tíz év legfontosabb megoldandó problémája, amely az élet minden területére kihat. Hozzátette: hiába van remek családpolitikánk, ha az emberek mentális állapota nem tud reagálni a krízishelyzetekre.