Hugonnai Vilma és Kopp Mária üzenete: a családok a nemzet legfontosabb erőforrásai
„Hugonnai Vilma és Kopp Mária üzenete ma az, hogy a családoknak főszerepük van a társadalom életében, ők a legfőbb erőforrásai a nemzetnek. Ez különösen igaz a válságok idején. Az erős családok ugyanis megtartó erőt, békét és egységet teremtenek, és semmi sem lehet fontosabb ma, mint az egység és béke ajándéka” – mondta Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elnöke a „2022 – Két magyar orvosnő – Hugonnai Vilma és Kopp Mária” című konferencián. A rendezvényen a két kiváló orvosnő kimagasló életútjának, munkásságának, illetve mai napig is érvényes gondolatainak állított emléket a Magyar Női Unió Egyesület, a Batthyány Lajos Alapítvány és a Kopp Mária Intézet, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának felkérésére.
„Az én kardom a tudomány, az én pajzsom a munka.” (Hugonnai Vilma)
„Szülessenek meg a kívánt és tervezett gyermekek!” (Kopp Mária)
Hugonnai Vilma és Kopp Mária sok tekintetben rokonlelkek voltak. Noha családi hátterükben és indíttatásukban, lehetőségeiket és azt a korszakot tekintve, amiben éltek, eltérő egyéniségekről beszélhetünk, orvosként mindketten mások szolgálatára szentelték életüket, hivatásukban kérlelhetetlen módon voltak elkötelezettek a tudomány, a közjó és a családok irányába, a haza iránti hűségük tetteikben hitelesen tükröződött vissza.
Hugonnai Vilma, az első magyar orvosnő 175 éve született és 100 éve hunyt el, Kopp Mária pedig idén lett volna 80 éves, halálának a 10. évfordulójára emlékezünk. Ebből az alkalomból a KINCS Kopp Mária Évet hirdetett 2022-re, a november 15-i konferencia pedig a HUGONNAI 100 Rendezvénysorozat záróeseménye volt.
Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet elnöke kiemelte, hogy mindkét orvosnő számára egyaránt meghatározó érték volt a hivatás és a család is, életüket a munka és család egyensúlya jellemezte. Értékteremtő munkájuk olyan példaként szolgálnak számunkra és a mai nemzedékeknek, amelyeket fontos iránytűként tarthatunk szem előtt.
A KINCS elnöke arról is beszélt, hogy a két orvosnőt évtizedek választották el, alábbi gondolataik viszont visszatükrözik rokonlelkűségüket: „A jó házastársak képezik alapját a család és az állam felvirágoztatásának. Jó viszonyban léve egymás között, kétszeres munkabírást fejt ki mindegyik fél, a munka pedig a jó egészség fenntartója és az anyagi jólét megalapítója.” – így Hugonnai Vilma, akinek szavait Kopp Mária szinte visszhangozza évtizedekkel később, ma is mértékadóan: „Soha nem volt olyan fontos a család és a házasság szerepe az egyén és a következő nemzedék életminősége, kiegyensúlyozottsága, valamint az elviselhető társadalmi légkör szempontjából, mint a modern társadalomban. Komoly egészségvédő tényező a jó házasság és a szerető, harmonikus család.”
Fűrész Tünde elmondta, hogy 2010 óta családbarát kormányzás zajlik, amelynek középpontjában a magyar családok megerősítése áll. A Kopp Mária Intézet ehhez járul hozzá szakpolitikai és tudományos munkájával, egyebek közt azzal a céllal, amely mindkét orvosnőnek is szívügye volt: hogy a családi élet és a hivatás, a munka összhangban legyenek egymással. Ennek érdekében 70 százalékkal nőtt a bölcsődei férőhelyek száma, közel háromszor annyi településen érhető el most a bölcsődei ellátás, mint tíz éve. A GYED maximális összege 2010 óta több mint a kétszeresére emelkedett, a CSED pedig a korábbi fizetés 100 százalékára nőtt. A GYED Extra óta nem kell választani a kisgyermekek gondozása és a karrier között. Emellett a családok jól-létét szolgálják a családbarát szülészetek, a prevenciós programok és a védőnői hálózat. A nők számára ma már könnyebb összeegyeztetni a munkát, a hivatást a gyermekneveléssel, a családi élettel, amit jól mutat, hogy Magyarországon az elmúlt évtizedben egyszerre nőtt a nők gyermekvállalási kedve és a munkavállalásuk mértéke is. Európában nálunk nőtt legnagyobb mértékben, ráadásul egymással párhuzamosan a termékenységi ráta és a nők foglalkoztatási rátája.
A célunk nem kisebb, minthogy a gyermekvállalás ne hátrány legyen, hanem előny minden téren; ne a karrier akadályát lássák benne, hanem az életút kiteljesedését – tette hozzá Fűrész Tünde.
Dr. Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszterhelyettese bemutatta Hugonnai Vilma és Kopp Mária életútját, hangsúlyozva, hogy mindkettőjüket a családbarát
gondolkodás, a nők-férfiak közötti egyensúly megteremtése jellemezte, illetve nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a nők helyet kaphassanak a felsőoktatásban. „Mostanra eljutottunk odáig, hogy a felsőoktatásban tanulók több mint fele női hallgató, illetve vannak szakmák, ahol mi, nők vagyunk többségben. Magyarország 2010-től egyértelműen kiáll a családok mellett: az Alaptörvény a nemzet fennmaradásának alapjaként határozza meg a családot” – tette hozzá az a miniszterhelyettes.
Prof. Dr. Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke elmondta, hogy az UNESCO a Bizottság felterjesztése után fogadta el azt, hogy 2022. március 11-től elindulhasson a Hugonnai 100 rendezvénysorozat, melynek a keddi konferencia volt a záróeseménye.
Dr. Pallós Nikoletta, a Batthyány Lajos Alapítvány főigazgatója az alázatosságot és a tenni akarást emelte ki a két orvosnő kapcsán, hangsúlyozva, hogy példaértékű életet éltek.
Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió Egyesület elnöke kiemelte, hogy Hugonnai Vilmát az állhatatosság, az önfegyelem, a hivatástudat, a kitartás és a feminizmus jellemezte. Az életútja azt üzente, hogy az értékekhez ragaszkodni kell, és ez ma is mindannyiunk kötelessége.
A „Változó világ változatlan értékei” című kerekasztal-beszélgetésen Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet elnöke, Prof. Dr. Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke, Várfalvi Marianna, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének elnöke és Skrabski Fruzsina, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom elnöke, Kopp Mária lánya beszélgettek arról, hogy a két kiváló orvosnőtől mit tanulhatunk, milyen hatásuk van a mostani nemzedékekre és miért példaképek. A kerekasztal modereátora Batthyány-Schmidt Margit volt.
További információ: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. // www.koppmariaintezet.hu