Népszerű az új Otthonteremtési Program a magyar lakosság körében
A magyar családok ismerik és hasznosnak tartják a kormány eddigi legnagyobb otthonteremtési programjában felkínált újabb lehetőségeket - derül ki a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) legfrissebb kutatásából. A 2020. november 3-5. között végzett 1000 fős, reprezentatív felmérés szerint a válaszadók négyötöde ismeri és jónak tartja az új otthonteremtési lehetőségeket, amelyek közül az otthonfelújítási támogatás a legnépszerűbb. Többségük úgy gondolja, hogy az otthonteremtési intézkedések hozzájárulnak a gyermekvállalási kedv növekedéséhez és a családok életszínvonalának javulásához.
A 2021. január elsején induló, új, Otthonteremtési Program öt pontjáról (otthonfelújítási támogatás gyermekes családoknak, 27 százalékos ÁFA 5 százalékra csökkentése az új építésű ingatlanok esetében, ÁFA visszaigénylése CSOK-kal vásárolt ingatlanoknál, illetékmentesség CSOK-kal vásárolt lakások esetében, tetőtérbeépítés támogatása többgenerációs családoknál) a magyar emberek mintegy 70-80 százaléka hallott már, 85-90 százalékuk pedig egyet is ért vele. Az intézkedések hasznosságát tekintve is azonos véleményen voltak a válaszadók.
A legnépszerűbb új intézkedés az otthonfelújítás támogatása, amelyről a megkérdezettek 87 százaléka már hallott, 90 százalék egyetért vele és 81 százalék szerint kifejezetten hasznos. A többi intézkedés ismertsége és megítélése sem marad el az otthonfelújításétól, hiszen a másik négy lehetőségről is nagyon kedvező a válaszadók véleménye: tízből legalább heten ismerik és hasznosnak tartják azokat, s több mint 80 százalékuk egyetért velük.
Arra a kérdésre, hogy melyik lehetőséggel élnek majd, a megkérdezettek egyötöde nyilatkozott úgy, hogy terveznek otthonfelújítást a családjukban. A gyermekvállalási korban lévő 18-49 évesek negyede, a 18 évesnél fiatalabb gyermeket nevelőknek pedig több mint harmada szeretne felújítani a maximum 3 millió forintos támogatás igénybevételével, nagyrészük (85%) két éven belül. Az otthonfelújítás az élettársi kapcsolatban élőknél a legnépszerűbb, 29%-uk tervezi, míg a házasoknak 24%-a.
A CSOK-hoz köthető intézkedések a 30 év alatti korosztály körében a legkedveltebbek, míg az otthonfelújítás és a tetőtérbeépítés a 30 és 50 közöttieknél. Az illetékmentesség a CSOK-kal vásárolt ingatlanok esetében minden hetedik válaszadót vagy családtagját érintheti a jövőben, hasonlóan az ÁFA csökkentés és visszaigénylés is. A felmérésben résztvevők több mint 10 százaléka gondolkozik abban, hogy a következő években élne a CSOK adta ingatlanvásárláshoz kapcsolódó ÁFA visszaigénylés lehetőségével. Tetőtérbeépítési tervei a megkérdezettek 8 százalékának vannak. Összességében az otthonteremtési intézkedések a nagycsaládosok és a kisgyermekesek körében a legnépszerűbbek. Településtípus szerint a községekben valamivel kedvezőbb a fogadatásuk, kivéve az illetékmentességet, amit a városokban értékelnek magasabbra. Iskolai végzettség alapján változó a megítélés, a felújítási támogatás a közép és felsőfokú végzettségűek, míg a tetőtérbeépítés az alacsonyabb végzettségűek körében népszerűbb.
A válaszadók nagyon magas, 87 százalékos arányban egyetértettek azzal az állítással, hogy az otthonteremtési intézkedések hozzájárulnak a gyermekes családok életszínvonalának javításához, 76 százalékuk pedig egyetértett azzal a kijelentéssel, hogy az otthonteremtési intézkedések hozzájárulnak a gyermekvállalási kedv növekedéséhez, és ezzel Magyarország népesedési helyzetének javításhoz.
A KINCS vizsgálta a 18-49 év közötti gyermekvállalási korban lévő magyarok otthonfelújítással kapcsolatos igényeit, terveit is. Ebből kiderült, hogy annak ellenére, hogy 60 százalékuknál volt valamiféle felújítás az elmúlt 5 évben, mégis 62 százalékuk úgy véli, hogy a közeljövőben is szükséges lesz erre költenie. Több mint felük már a következő 3 évben tervez otthonfelújítási munkálatokat, közülük minden második a gyermekeseknek járó támogatás igénybevételével.
A kutatásból kiderült, hogy a fiatal válaszadók 87 százaléka tervezi úgy, hogy 50 éves korára saját tulajdonú ingatlanban fog élni, 64 százalékuk saját házban, míg 23 százalékuk saját lakásban képzeli el a jövőjét.
Módszertan: Az országos reprezentatív kutatás 1000 fő telefonos megkérdezésével készült a felnőtt lakosság körében 2020. november 3-5. között.
További információ: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. www.koppmariaintezet.hu