„Tudomány, intimitás, vizualitás” – Szombathelyen is bemutatta a KINCS a „Roma nők egymás közt” című kiadványát
A 91. Ünnepi Könyvhéten, a Roma Kultúra napja alkalmából szervezte meg a Szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár és a SZMJV Roma Nemzetiségi Önkormányzat a „Roma nők egymás közt” KINCS-kötet bemutatóját. A könyvet Raffael Mónika, a KINCS elemzője, a kiadvány szerkesztője és Antal István a Társadalmi Kutatócsoportok vezetője kerekasztal-beszélgetésen mutatta be.
Műfajában, intimitásában, grandiózusságában egyedi jelenség ez a kötet – vezette fel Kelbert Krisztina történész az interjúkötetet.
Antal István bemutatta a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért Társadalmi Kutatóközpont részlegének munkáját. Beszélt az Intézetben dolgozó elemzők és a kutatók feladatairól és eredményeiről. Elmondta, hogy munkatársak számos szakmai könyv és tanulmány megjelentetésével büszkélkedhetnek. Továbbá kitért a Kapocs szakmai folyóiratra is, amelynek legutóbbi száma a Magyarországon élő roma családok helyzetéről szól.
Raffael Mónika röviden bemutatta a KINCS-ben végzett munkáját: örömmel számolt be arról, hogy a kezdetektől foglalkozhat női témákkal. A kötetről bevezetőként elmondta, hogy a roma nőkkel folytatott beszélgetések alatt egy bensőséges viszony, intim kapcsolat alakult ki, ez igen megkönnyítette a munkát. Utalt arra, hogy neki, mint roma nő, valószínűleg könnyebben megnyíltak a riportalanyok. Kitért arra a fontos elemre is, hogy számos terület mellett a roma kultúra is megjelenik a kiadványban, hiszen Kunhegyesi Ferenc, roma festőművész illusztrációi színesítik az interjúkötetet.
A beszélgetésben kiemelték: a tudomány, intimitás, vizualitás – ez a három jegy jelenik meg a műben. Hozzátették az ilyen intim interjúk alatt komoly társadalmi jegyek mutatkoztak meg. Beszéltek a hölgyek hivatástudatának és a családi élet, és kulturális kérdések összeegyeztethetőségének kérdéséről és arról, hogy az interjúalanyok gyermekeinek mennyire jelent példát édesanyjuk szakmai sikere.
Raffael Mónika elmondta, hogy a könyv születésének alappontja volt, hogy az interjúalanyok diplomás, 40-50 éves kor körüliek legyenek, mert ez a korosztály már egy bizonyos élettapasztalattal bír. A kötet célja, hogy felhívja a figyelmet: a fiataloknak nem szabad beletörődniük saját helyzetükbe, hanem céltudatos döntésekkel, elhatározásokkal előrébb lehet jutni.
Az érdekfeszítő beszélgetésen zárszóként Raffael Mónika és Antal István elmondták, hogy cél minél több helyre, roma és nem roma közösségbe eljuttatni a kötetet és példát adni a fiatal roma lányoknak.