A védőnők soha nem veszítették szem elől a nemzet gyarapítását
A Védőnői Szolgálat alapításának 105. évfordulója tiszteletére a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége tudományos ünnepi online konferenciát rendezett „A COVID19 járványhelyzet tapasztalatairól a védőnői ellátásban” címmel.
A Magyar Örökség Díjas, Hungarikum Védőnői Szolgálat napi szinten jelen van a családok életében. A COVID19 világjárvány veszélyei új kihívások elé állították a védőnői hivatást, a pandémiás időszakban „a családok első tanácsadójaként” kiemelt szerepük van. Ahogy Várfalvi Marianna, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének (MVSZSZ) elnöke fogalmazott köszöntőjében: a jelen helyzetben még inkább előtérbe került a gyors reagálás és támogatás, amely a lakosság együttműködő, elfogadó részvételét eredményezi. „Ott kell lennünk a lakosság közelében, segítenünk kell megértetni és elfogadtatni a szükséges intézkedéseket, még inkább megértetni az egészségügyről szóló törvény egyik fontos üzenetét, hogy az egészség mindenkinek saját felelőssége, de felelősséggel tartozunk mások egészségéért is.”
Prof. Dr. Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások minisztere, a konferencia fővédnöke köszöntőjében a magyar védőnők áldozatos munkáját méltatta: „egy személyben időnként orvosok, lélekgyógyászok, tanítók és lelki támaszt nyújtók.” Kiemelte a családok - különösen az anyák, csecsemők - védelme, testi épségének megőrzése és szellemi fejlődése támogatásában vállalt részüket. Megerősítette, hogy a kormány a védőnőket a társadalmi elismerés mellett, anyagi megbecsülésben is részesíti.
Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elnöke a védőnőknek az ország demográfiai helyzetének javításában, a nemzet gyarapításában vállalt mindenkori szerepét hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében.
Elmondta, hogy a sokrétű feladatellátás során igazi szövetségesei a kormányzatnak, az önkormányzatoknak, a civil- és egyházi szervezeteknek a védőnők.
Ismertette, hogy a KINCS és a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségével kötött együttműködési megállapodás célja, hogy a családok érdekében közösen hasznosítsák a tudományos eredményeket, szellemi értékeket, tapasztalatokat és együtt járuljanak hozzá a magyar családok gyarapodásához és megerősödéséhez.
Hozzátette, hogy a védőnői munka elismertségét támasztja alá az a közös kutatás eredménye is, amely a szülés körülményeit vizsgálta kisgyermekes édesanyák körében. A felmérésből kiderült, hogy a várandós gondozás megítélése, a szülésre való felkészítés az egyik legmagasabb elégedettséget váltotta ki a kismamák körében, a magas értékelés elsősorban a védőnőknek köszönhető.
Az intézet egy másik kutatását említve arra mutatott rá Fűrész Tünde, hogy a járványügyi veszélyhelyzet okozta nehézségek még közelebb hozzák egymáshoz a családtagokat. Az áprilisban végzett, 1000 fős reprezentatív kutatás is alátámasztja Kopp Mária azon tételmondatát, hogy „A család egészségvédő tényező, testi és lelki értelemben egyaránt.”
„Köszönet a védőnőknek, a családok szövetségeseinek, akik egyszerre őrzik és védik a családi értékeket, a családok testi és lelki egészségét és ezzel hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarországon minél több harmonikusan működő család éljen”- zárta köszöntőjét a KINCS elnöke.
Dr. Müller Cecília, országos tisztifőorvos üdvözlő gondolataiban köszönettel és megbecsüléssel szólt a védőnőkről, akik elkötelezetten, odaadóan és hivatástudattal végzik munkájukat. Jelen vannak a legfontosabb családi eseményeknél: gyermekvárás alatt, újszülött fogadásakor, a családi élet kialakításánál. „Szakmai tudásukkal és képességeikkel képesek a családokba integrálódva segíteni, felismerni azokat a problémákat, amelyek korai felfedezése segíti az egészségügyet és lakosságot, hogy hosszabb, teljesebb és boldogabb életet élhessenek.”
A konferencia előadói olyan témákat, tudományos-szakmai összefüggéseket hoztak előtérbe, amelyek támogatják a védőnők szakmai munkáját és megoldásokat jelentenek a hatékony együttműködésre.
Az online konferencián elhangzottak a https://mvszsz.hu/mvszsz-konferencia/ honlapon tekinthetők meg.