III. Kárpát-medencei Demográfiai Konferencia Kárpátalján
Minden magyar gyermek kincs – hangoztatta Molnár Balázs, a Kopp Mária Intézet elnökhelyettese a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ) által szervezett III. Kárpát-medencei Demográfiai Konferencia során elhangzott köszöntőjében. A rendezvényen elhangzott előadások a külhoni nemzetrészekben élő magyarság jövőjével és az őket érintő demográfiai kihívásokkal foglalkoztak, akárcsak a KINCS által szervezett fókuszcsoportos beszélgetések.
Márton Zsuzsanna, a KCSSZ elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a hagyományokat az utódoknak kötelességük folytatni. „Kitartással és sok munkával azt hiszem, mi is megmaradhatunk Kárpátalján magyarnak” - mondta. Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának konzulja örömét fejezte ki aziránt, hogy a KCSSZ szívügyének tartja a kárpátaljai családok megmaradását.
Molnár Balázs, a KINCS elnökhelyettese megnyitó beszédében emlékeztetett arra, hogy az anyaországi Családok évével párhuzamosan 2018 a Külhoni magyar családok éve is volt, míg az idei év a Külhoni magyar gyermekek éveként tesz bizonyságot arról, hogy számunkra minden magyar gyermek kincs, szülessen bárhol is a nagyvilágban. Beszámolt arról, hogy a Köldökzsinór programot tavaly igénybe vevő több mint 9700 külhoni magyar gyermekkel együtt átlépte a 100 000-et a 2018-ban született magyar gyermekek száma. Kérte a konferencia résztvevőit, hogy terjesszék a Köldökzsinór Program adta lehetőségeket, hiszen ezáltal is erősíthető a külhoni gyermekek kapcsolata az anyaországgal.
Batthyány-Schmidt Margit, a Magyar Női Unió Egyesület elnöke a külhonban született magyar gyermekek után járó családtámogatásról, a Köldökzsinór Program fontosságáról szólt. Várfalvi Marianna, a Védőnőkért, Új Szülőkért és Újszülöttekért Alapítvány elnöke, a KINCS szakpolitikai elemzője a védőnők családokat támogató kiemelkedő feladatait mutatta be. Elmondta, hogy a védőnők egyaránt felkészítik a szülőket a gyermekvállalás szépségeire, de a nehézségeire is.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola kutatói az ukrajnai magyarsággal kapcsolatos kutatásokat ismertették; Molnár József a születési mutatók alakulását, míg Molnár D. István a kárpátaljai magyar munkavállalók migrációját mutatta be. Szabó Csaba, a Szent István Egyetem adjunktusa a „Kémiai szerek káros hatása a termékenységre és az egészségre” címmel tartott előadást, bemutatta a korábban a Népesedési Kerekasztal által is kiemelt problémát.
A rendezvény során a KINCS munkatársai a KCSSZ-szel közösen szervezett, a hazai családpolitika határon túlra való kiterjesztésének lehetőségeivel foglalkozó kutatás keretében fókuszcsoportos beszélgetést szerveztek. A résztvevők aktívan, konstruktívan tekintették át a jelenleg meglévő lehetőségeket, illetve ötleteket, javaslatokat fogalmaztak meg annak érdekében, hogy a családokat segítő szolgáltatások – a különböző régiók, nemzetrészek lehetőségeihez szabva – hogyan segíthetnék a határon túli gyermeket tervező, gyermeket nevelő magyar családokat.