Idén újra Tusványoson a KINCS
A Kopp Mária Intézet az idei évben is jelen van a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban, Tusványoson.
2019.07.22-27.
Molnár Balázs elnökhelyettes a Családkutatás és gyerekek éve kutatások című panelbeszélgetésen mutatta be a KINCS kutatásait a határontúli magyarok gyermekvállalási szokásairól: összeségében megállapítható, hogy a határontúli nagyrégiókban a házasságkötéssel, gyermekvállalással kapcsolatos attitűdök hasonlóak a hazai, közép-európai tendenciához. Minden nagyrégióban meghaladja a kettőt a tervezett gyermekek száma. A legtradicionálisabb felfogás Kárpátalján, míg a modernistább a Vajdaságban jellemző. Beszámolt arról, hogy immár 14 000 felett van a Köldökzsinór Programot igénylők száma, az anyasági támogatás és a babakötvény mellett 2019 márciusa óta immár babacsomagban is részesülnek a külhoni kisgyermekes családok.
Molnár Balázs ismertette a Családvédelmi Akcióterv fogadtatásáról készített KINCS elemzést, a megkérdezett 18-45 évesek háromnegyede nyilatkozott úgy, hogy igénybe venné valamelyik családtámogatási kedvezményt. A gyermekesek 47 százaléka fontolgatja a kistestvér megszületését a következő öt évben, míg a gyermekteleneknek 70 százaléka nyilatkozott hasonlóan. A gyermekvállalási korban lévő 18 és 45 év közöttiek átlagosan 2,3 gyermeket terveznek, az általuk ideálisnak gondolt gyermekszám 2.6.
Bemutatta továbbá az Intézet által első alkalommal elkészített Európai Családpolitikai Rangsorát.
A Kopp Mária Intézet Bethlen Gábor sátorban felállított standján az idén is sok érdeklődő ismerhette meg intézetünk tevékenységét.
Intézetünk munkatársa, Várfalvi Marianna, a Védőnőkért, Új Szülők és Újszülöttekért Alapítvány elnöke a Csíki Anyák Egyesületének és a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének közös sátrában tanácsadást, bemutatót tartott a gyermekvárás, szülés, és a szoptatás és babamasszázs témakörben a sátorban megforduló érdeklődők számára. A bemutató keretében az érdeklődők szemléltető eszközök és kiadványok felhasználásával megismerhették és kipróbálhatták a gyakorlatban fontos mozdulatokat, fogásokat, tapasztalhatták meg az összefüggéseket.
Ezt követően Várfalvi Marianna védőnő, szülésznő előadást tartott a gyermekvárás és szülés körülményeiről, testi-lelki Felkészülésről, és arról, hogy milyen segítő környezetet szeretnének a fiatal, gyermeket váró és szülő párok. Az előadást beszélgetés, közös élmény- és témafeldolgozás követte.
Az Intézet kutatási vezetője, Székely András és Várfalvi Marianna bemutatták az Apáknak férfiakról szóló 15 részes kisfilm-sorozatot. Az Alapítvány támogatásával a Férfi Sátor program keretében, Zöldy Pál készítette a kisfilmeket. Egy-egy kisfilm levetítését követően beszélgetés, saját élményű témafeldolgozás vonta be aktívan az érdeklődő nézőket.
Később a védőnői ellátás lehetőségei otthon és itthon témában folyt kerekasztal-beszélgetés, amelynek moderátora Székely András, témafelvetője Várfalvi Marianna, az Intézet szakpolitikai elemzője. A meghívott vendégek a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének volt és jelenlegi elnökei – Pataki János és Márton Zsuzsanna, valamint Sógor Enikő, a Prosperitas Vitae Egyesület elnöke, Gergely Orsolya, a Sapiencia EMTE-Csíkszereda szociológusa, és Konrád Judit Csíkszeredai Kórház menedzsere voltak. A kerekasztal-beszélgetésben érintették a magyar kormány által támogatott, védőnői ellátás külhoni kiterjesztésére vonatkozó lehetőségeket, a már elindult civil szülői szervezeti aktivitásokat és fejlesztési lehetőségeket, valamint a témában 2019 tavasszal folyt internetes online felmérés eredményeit, amelyek egyértelműen leszögezték, hogy a védőnői ellátásra és a hozzá kapcsolódó civil önszerveződő, képzett szülői összefogásra szükség van és lesz. A beszélgetés eredményeként meghatározták a résztvevők a továbblépés lehetőségeit, a közös együttműködés lépéseit, a megvalósítás szereplőit.