Elżbieta Rafalska Lengyelország családügyi minisztere látogatott a KINCS-be
Elżbieta Rafalska Lengyelország családügyért, munkaügyért és szociális politikáért felelős minisztere és intézetünk vezetői megbeszélést folytattak országaink családpolitikájáról és jövőbeli együttműködési lehetőségeinkről. A találkozón az Emberi Erőforrások Minisztériumát dr. Beneda Attila családpolitikáért felelős helyettes államtitkár képviselte.
A lengyel miniszter üdvözölte, hogy Magyarországon létrejött egy olyan önálló háttérintézmény, mint a KINCS, amely családpolitikai és demográfiai kérdésekkel foglalkozik és gyakorlati segítséget nyújt a szakpolitikai döntéshozóknak. Kiemelte, hogy Lengyelország számára is rendkívül fontos ez a két terület, ezért véleménye szerint egy hasonló intézmény létrejötte hazájában is hozzáadott értéket jelentene. A miniszter röviden beszámolt a Lengyelországban bevezetett 500+ elnevezésű kormányzati programról, aminek köszönhetően a termékenységi ráta a korábbi 1,29-ről 1,45-re növekedett annak ellenére, hogy hozzávetőlegesen 100 000-rel csökkent a szülőképes korú nők száma. Rámutatott, hogy intézkedéseiknek köszönhetően már nem korlátként jelenik meg a gyermekvállalás, egyre több lengyel család vállal három vagy több gyermeket. A családokkal, nagycsaládokkal szembeni mentalitás jelentős pozitív változása figyelhető meg. Emlékeztetett arra, hogy Lengyelország csak 3 éve vezette be demográfiai intézkedéseit, amelyek hatása csak hosszabb távon lesz objektíven mérhető, ezért is bízik az őszi választási sikerben.
Fűrész Tünde a KINCS vezetője röviden bemutatta az Intézet létrejöttének hátterét és tevékenységét. Ismertette, hogy a 2010-óta folytatott családpolitikai intézkedések hatására az 1,23-as termékenységi ráta 1,49-re emelkedett. 2030-ig cél a nemzet önfenntartását biztosító 2-es arányszám elérése. Hangsúlyozta, hogy a demográfiai és családpolitikai kihívások megoldásához, az eredmények eléréséhez hosszú időre van szükség, amihez elengedhetetlen a nemzeti konszenzus, és a most lezárult nemzeti konzultáció pontosan azt mutatta meg, hogy a magyar embereket érdeklik a hazai családpolitikát érintő fejlemények. A gyermekvállalás anyagi lehetőségének megteremtése mellett egy családbarát fordulat szükséges, amely a 2018-as Családok Évében kézzel foghatóvá vált Magyarországon. Hazánk erős kapcsolatot épít ki Lengyelországgal és a visegrádi országokkal, hiszen ez az országcsoport megmutatta, hogy a demográfia kihívásokra nem az erőltetett bevándorlás, hanem a sikeres családpolitika a megoldás.
Rafalska miniszter asszony érdeklődést mutatott a jövőbeli együttműködés iránt és felajánlotta, hogy egy, a lengyel parlamentbe tervezett eseményen Magyarország és Lengyelország egymást kiegészítve mutassa be a családpolitika terén elért eredményeit.