Koreai családügyi delegáció a KINCS-ben
2018. november 29-én koreai családügyi delegáció látogatott a Kopp Mária Intézetbe azzal a céllal, hogy részleteiben megismerhesse a magyar családpolitikát és gyermekjóléti rendszert. A delegációt Intézetünk az EMMI illetékes szakterületével együtt fogadta, bemutatva számukra a magyar családpolitika legfontosabb elemeit.
Intézetünkbe látogatott a Koreai Egészségügyi és Jóléti Minisztérium Gyermekjóléti Főosztályának főosztályvezető-helyettese és több munkatársa, a Koreai Egészségügyi és Szociális Ügyekért felelős Intézetének kutatója, valamint több koreai tartományi munkatárs a szakterületről. Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elnöke köszöntötte a résztvevőket és bemutatta az Intézetet. Elmondta, hogy az Intézetet 2018-ban, a Családok évében hozta létre a magyar kormány egyfajta demográfiai, családügyi think-tank-ként, működését pedig a központi költségvetésből történő finanszírozás biztosítja. Az Intézet Kopp Mária professzor asszony szellemiségét követve végzi tevékenységét annak érdekében, hogy hozzájáruljon ahhoz, hogy a népesedési problémáink megoldására megtaláljuk a legmegfelelőbb és leghatékonyabb válaszokat. Ismertette, hogy az Intézet ennek érdekében olyan hazai és nemzetközi tevékenységeket, szakpolitikai elemzéseket és kutatásokat végez, amelyek megalapozhatják a családok és a népesedés ügyét szolgáló intézkedéseket és ezzel hozzájárulnak a társadalom családbarát, harmonikus működéséhez és nemzetünk fennmaradásához.
Mészáros-Komáromyné Dr. Leiner Tímea EMMI családtámogatási referens a magyar családpolitikai intézkedésekről beszélt. Előadásában rövid demográfiai helyzetkép után részletesen ismertette a családok által igénybe vehető pénzbeli ellátásokat, kedvezményeket, valamint a munka és magánélet összehangolását elősegítő intézkedéseket.
A bölcsődei ellátás magyarországi rendszerének ismertetése Dr. Erőssné Dr. Nacsa Olga Terézia EMMI osztályvezető a bölcsődei ellátás magyarországi rendszerét mutatta be, melyben hangsúlyt kapott a jelenleg is zajló bölcsődei férőhelybővítés.
Szarvák Mónika EMMI szakreferens a gyermekjóléti ellátásokat és szolgáltatásokat, valamint a nevelőszülői rendszert és a krízisben lévő családok számára segítséget nyújtó lehetőségeket mutatta be.
Az előadásokat követően aktív párbeszéd indult meg a koreai szakértők és a magyar fél között. Az eszmecsere során Székely András, a KINCS szakpolitikai elemzési vezetője kiemelte, hogy a kormány egyik fő törekvése a családpolitikai intézkedések meghozatala során, hogy elősegítsék a családokat abban, hogy valamennyi kívánt gyermek világra jöhessen. A veszélyeztetett családokról szólva Fűrész Tünde kiemelte, hogy a kapcsolati erőszak önálló büntetőjogi tényállásnak minősül hazánkban, valamint hangsúlyozta, hogy az ellátóhálózat tagjainak (pl. védőnő, pedagógus, háziorvos) kötelező jelentenie, ha vélelmezik, hogy a család valamely tagja veszélyben van.
A találkozó zárásaként Fűrész Tünde megköszönte, hogy a delegáció megtisztelte Intézetünket látogatásával és érdeklődőnek mutatkozott magyarországi tapasztalatok irányába. Reményét fejezte ki, hogy az egyeztetés révén megkezdődött együttműködés a jövőben is folytatódik, különös tekintettel arra, hogy a két ország hasonló demográfiai kihívásokkal küzd, így a jó gyakorlatok cseréje mindkét fél számára hasznos lehet.