Családügyben indulhat nemzeti konzultáció
Újabb nemzeti konzultáció indul hamarosan, ezúttal várhatóan családügyi, demográfiai kérdésekben várja a kormány a válaszokat–mondta el a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és Családokért megbízott elnöke a Hegyvidék Kulturális Szalon rendezvényén. Fűrész Tünde kijelentette: Magyarországon a munka és a család egymást erősítő élethelyzet.
Szőnyi Kinga, a Magyar Asszonyszövetség elnöke, Galla János, a Magyar-Osztrák-Bajor Társaság elnöke és Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet mb. elnök asszonya részvételével zajló kerekasztal beszélgetés során népesedési és családügyi kérdések megvitatására került sor. „A demográfia a legfontosabb nemzeti ügyünk és többek között a Kopp Mária Intézetnek is az a feladata, hogy olyan kutatásokkal és elemzésekkel alátámasztott intézkedési javaslatokat fogalmazzon meg, amelyek egy igazi demográfiai fordulat bekövetkezéséhez vezethetnek.” – hangzott el.
A hallgatóság kérdéseire válaszolva Fűrész Tünde beszélt a család és karrier összeegyeztethetőségéről. Elmondta, hogy ma Magyarországon a nők választási lehetősége adott, szabadon eldönthetik, hogy kizárólag édesanyák szeretnének lenni vagy mellette dolgoznának is. Kijelentette: a világon egyedülálló, hogy Magyarországon a gyermek három éves koráig otthon maradhatnak az anyák. A gyermekvállalás és a munka így nem egymást kizáró, hanem egymást erősítő tényezők. Emiatt a magyar családtámogatási rendszer azokat az ellátásokat igyekszik megerősíteni, amelyek munkaviszonyhoz kötöttek. Hiszen, mint fogalmazott, a család biztonságának, működésének, fenntartásának legstabilabb alapja a munkajövedelem. Az intézkedések közül kiemelte a GYED Extrát, a Nők 40 programot és a családi adó- és járulékkedvezmény bevezetését.
Kihangsúlyozta, hogy a Családok éve és Külhoni Magyar Családok éve alkalmából számtalan program valósult meg eddig, amelyek közül az egyik legfontosabb a Köldökzsinór Program bevezetése, amelynek kiterjesztésével átlépte a magyar családpolitika a trianoni határokat. A program mindkét családtámogatási eleme, az anyasági támogatás és a babakötvény is minden magyar gyerek után jár, függetlenül attól, hogy hol született a világban.
A demográfiai folyamatokkal kapcsolatban arról beszélt: nagyszüleink még átlagosan 20 évesen, szüleink 25 évesen, a mai fiatalok átlagosan 30 évesen vállalják az első gyermeket. Feltehetőleg a kormány intézkedéseinek is köszönhető, hogy az elmúlt három évben nem nőtt tovább a gyermekek vállalásának átlagéletkora. Szólt arról is, hogy a férfiak is egyre később mernek elköteleződni. Mint mondta, ez gyakran a szülők hibája is, akik nem hagyják felnőtté válni gyermekeiket. Szerinte a fejlett világot jellemző infantilizálódás akkor tud tompulni, ha a különféle közösségek, többek között a civil, egyházi közösségek ennek ellenkezőjét erősítik.
A Kopp Mária intézetet is bemutatta. Elmondta, hogy kutatásokkal, elemzésekkel szolgálja a népesedés ügyét. Ez olyan fontos feladat, amelyet a kormány kiemelt területként kezel. Megjegyezte, 2009-ben, amikor Kopp Mária létrehozta a Népesedési Kerekasztalt, számos intézkedési javasalatot tett, amelyek nagyrészét átvette a kormány. Az ő ötlete volt a családi adókedvezmény, a bölcsődei ellátás rugalmasabbá tétele. Kopp Mária hirdette, hogy azok a férfiak sokkal tovább élnek, akiknek feleségük és gyermekük van. Kutatásokkal igazolta, hogy aki jó házasságban él, annak hosszabb lesz az élete.
Az est további részében Dr. Süli Attila, őrnagy, kutató, hadtörténész. MTA közt. tag a Pákozdi Diadal 170 évfordulója alkalmából tartott előadást. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvívője „Te is lehetsz hős” Életmentés új utakon címmel gyakorlati bemutatót tartott.